GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (3)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (926)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (211)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
Restek™ Rtx™-200 Capillary Columns: Length 30m, with Guard or Cage
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Excellent confirmation to the Rtx-5 column for phenols, pesticides and herbicides
| Length (Metric) | 30 m |
|---|---|
| Polarity | Mid polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| Max. Temperature (Metric) | 350°C |
| USP Type | G6 |
Restek™ RTX™-50 Capillary Columns: Standard
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Similar to DB-17, DB-17ht, HP-17, HP-50, SPB-50, SP-2250; ideal confirmation column for many environmental applications, including EPA Methods 604, 8060, and 608
Trajan Scientific and Medical™ BP1 GC Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Suitable for all routine analysis. Trajan Scientific and Medical BP1 GC Capillary Columns are industry standard non polar phase columns.
| Type | BP1 GC Column |
|---|---|
| Packing Material | BP1 |
| Material | 100% Dimethyl Polysiloxane |
Restek™ MXT™-5 Capillary Columns with Coil, 30 m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Low-polarity phase Crossbond™ 5% diphenyl/95% dimethyl polysiloxane
| Length (Metric) | 30 m |
|---|---|
| Polarity | Low polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| Max. Temperature (Metric) | 445°C |
| USP Type | G27, G36 |
Restek™ Innovative Integra-Guard Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rtx-5MS Capillary Column, with 5m Integra-Guard Column
SGE™ GC Capillary Columns: Cyanopropyl Polysilphenylene
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Range of columns that feature high levels of robustness, reproducibility and performance
| Stationary Phase | Cyanopropylphenyl Polysiloxane |
|---|---|
| Length (Metric) | 60 m |
| Packing Material | BPX-Volatiles |
| Polarity | Polar |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to 290°C |
| For Use With (Application) | Simulated Distillation,Volatile Organic Compounds Analysis,Alcohol Analysis |
| Max. Temperature (Metric) | 300°C |
| USP Type | G43 |
Restek™ RTX™-50 Capillary Columns: Standard
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Similar to DB-17, DB-17ht, HP-17, HP-50, SPB-50, SP-2250; ideal confirmation column for many environmental applications, including EPA Methods 604, 8060, and 608
Restek™ MXT™-1 Capillary Columns, 10 m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond 100% dimethyl polysiloxane
| Type | Capillary Column |
|---|---|
| Length (Metric) | 10 m |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Polarity | Non polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| Max. Temperature (Metric) | 445°C |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Trajan Scientific and Medical™ BP5 GC Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Used for a wide range of applications. Trajan Scientific and Medical BP5 GC Capillary Columns are general purpose phase columns.
| Type | BP5 GC Capillary Column |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Packing Material | BP5 |
| Material | 5% Phenyl, 95% Dimethyl Polysiloxane |
| Temperature Range (Metric) | -60°C to +320/340°C |
| Film Thickness | 1 μm |
Restek™ RTX™-1 Capillary Columns, Under 30m, Particle Size 1.50μm or Less: I.D. 0.32mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fused silica
| Diameter (Metric) Inner | 0.32 mm |
|---|---|
| Polarity | Non polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| Max. Temperature (Metric) | 350°C |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ MXT™-5 Capillary Columns, 30m, Part 1: I.D. 0.28mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Low-polarity Crossbond™ 5% diphenyl/95% dimethyl polysiloxane
SGE™ HT5 Capillary Polyimide-Clad Column
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Manufactured from (5%)-Phenyl (equiv.) polycarborane-siloxane
| Particle Size | 0.1 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | SGE™ HT5 |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 380/400°C |
| Film Thickness | 0.1 μm |
Restek™ RTX™-50 Capillary Columns: Standard
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Similar to DB-17, DB-17ht, HP-17, HP-50, SPB-50, SP-2250; ideal confirmation column for many environmental applications, including EPA Methods 604, 8060, and 608
Restek™ MXT™-1 Capillary Columns, 15 m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond 100% dimethyl polysiloxane
| Type | Capillary Column |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Quantity | 1 Each |
| Polarity | Non polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| Max. Temperature (Metric) | 445°C |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Trajan™ BP5 GC Capillary Column
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A general purpose phase used for a wide range of applications
| Polarity | Non polar |
|---|---|
| Coating | Fused Silica |